Budowa naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych

Konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie wykonuje się podobnie do tych przeznaczonych na dachy. Instalacje naziemne powinny być jednak montowane na nieco wyższych stelażach - jeśli ogniwa zlokalizowane będą zbyt nisko, nie uzyskają maksymalnej ilości energii. Elementy mocujące wykonane są zwykle z aluminium lub stali nierdzewnej.

Dobór naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej i jej odpowiedniego montażu uzależniony jest od rodzaju podłoża, wariantu montażu modułów (pionowy, poziomy, zacisk łączony, montaż wpuszczony) oraz rodzaju posadowienia (fundament wkręcany, prefabrykaty betonowe, wbijanie, wbijanie z nawiercaniem, kołki na powierzchniach betonowych). Instalacjom wielkopowierzchniowym zaleca się stosowanie fundamentów wbijanych, które znacząco obniżają zarówno koszty montażu, jak i samych materiałów. Warto zaznaczyć, że montaż instalacji
wymagającej wykonanie stałego fundamentu stwarza na jej właścicielu obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Nie wymagają tego natomiast naziemne konstrukcje fotowoltaiczne o mocy do 40 kW, które są wbijane lub wkręcane w grunt.

Jak widać mniejsza popularność naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych wcale nie oznacza, że są gorsze od instalacji montowanych na dachu. Oczywiście ich efektywność i opłacalność zależna jest od wielu różnych czynników, dlatego przed dokonaniem ostatecznej decyzji o ich zakupie radzimy przeprowadzić rzetelną analizę.

© 2024 POMAR ENERGY. Wszystkie prawa do treści i obrazów zastrzeżone.
Image