Współczesne wyzwania związane z pozyskiwaniem energii kładą coraz większy nacisk na technologie sprzyjające środowisku. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają wytworzenie czystego prądu. Wyjaśnimy, jak wygląda mechanizm działania fotowoltaiki.
Jak zbudowane są panele PV?
Panele fotowoltaiczne, nazywane również panelami słonecznymi, wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest słońce, do zasilania gospodarstw domowych lub przedsiębiorstw. Ich mechanizm działania opiera się na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Panele składają się z wielu warstw, z których każda pełni określone funkcje.
Jedną z nich stanowi szyba oraz folia chroniąca panele przed uszkodzeniem. Pod nią znajdują się krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Krzem jest wykorzystywany w panelach, także tych stawianych jako naziemne konstrukcje wbijane w grunt, jako półprzewodnik, co gwarantuje ich dobrą wydajność energetyczną oraz odporność na korozję.
W jaki sposób powstaje prąd w panelach?
Kiedy światło słoneczne pada na ogniwa, następują reakcje, która wprowadzają w ruch fotony, które wywołują ruch elektronów odpowiedzialnych za produkcję energii. Przepływ energii elektrycznej jest następnie przechwytywany przez przewody biegnące przez ogniwa i przesyłany do inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, który wykorzystywany jest do zasilania instalacji elektrycznej.
Warto pamiętać, że skuteczność pracy paneli jest uzależniona od ich lokalizacji. Chcąc pozyskiwać prąd dzięki energii słonecznej, warto panele umiejscowić na powierzchni skierowanej na południe, najlepiej takiej, która jest pozbawiona zacienień. Jednocześnie, efektywność pracy paneli jest równie wysoka w przypadku dachu lub konstrukcji naziemnych.