Zaletą instalacji naziemnych jest brak ograniczeń wielkości wynikających z wielkości dachu, tańszy montaż i łatwiejsze utrzymanie. Sprawia to, że coraz więcej osób mających wystarczająco miejsca na swojej działce coraz częściej decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.
Dobór rozmiaru instalacji
Oczywiście instalacja naziemna PV ma także swoje ograniczenia. Ogółem można wyróżnić trzy podejścia do doboru wielkości instalacji, zależne od tego jakie są nasze ograniczenia:
- Wyglądu i estetyki - stawiamy tyle paneli, by zaspokoić swoje potrzeby, aby nie płacić rachunków za prąd. Jest to podejście preferowane przez osoby, które chcą aby instalacja zajmowała jak najmniejszą część ich działki.
- Wielkości działki - czyli budujemy tyle, ile terenu rozsądnie możemy przeznaczyć na inwestycję.
- Budżetu - czyli budujemy tyle, na ile starczy nam kapitału lub zdolności kredytowej.
Dobór rodzaju instalacji
Istnieją dwa podstawowe rodzaje instalacji PV, które można montować na ziemi:
- instalacja statyczna - czyli stelaż, zazwyczaj aluminiowy na którym pod kątem ok. 45 stopni ułożone są panele. Jej zaletą jest prosta budowa niska cena, łatwy montaż i zerowa awaryjność.
- trackery jedno lub dwuosiowe - czyli stelaże w ruchomymi elementami, które śledzą ruch słońca po niebie w jednej (góra-dół) lub obu osiach. Dzięki temu są skierowane w stronę słońca pod katem maksymalizującym wydajność. Częsty wybór właścicieli małych działek.
Dobór miejsca
Planując instalację PV na swojej działce trzeba wziąć pod uwagę to, że powinna ona powstać:
- w kształcie i miejscu, który umożliwi skierowanie paneli w kierunku południowym,
- z dala od źródeł cienia - drzew, budynków,
- w miarę blisko zabudowań, skrzynki elektrycznej,
- z dala od źródeł pyłu, kurzu ,
- na stabilnym gruncie.