Z powodu pogarszającego się stanu powietrza i rosnących cen prądu, wiele osób rozważa instalację paneli fotowoltaicznych. Jedną z decyzji, jaką należy podjąć przed zakupem fotowoltaiki, jest oprócz doboru instalacji o odpowiedniej mocy i parametrach, miejsce jej przyszłego montażu. Może to być zarówno dach, jak i konstrukcja naziemna.
Panele na dachu mniej ingerują w otoczenie
Gdy myślisz o umiejscowieniu paneli słonecznych, do głowy najprawdopodobniej przychodzi Ci dach. I nie da się ukryć. Widok paneli na dachach domów już na stałe wpisał się w krajobraz polskich miast, miasteczek i wsi. Panele można jednak montować także w gruncie. Wybór miejsca montażu jest uzależniony m.in. od poziomu nasłonecznienia, powierzchni dachu lub gruntu oraz potrzeb estetycznych.
Do zalet montażu na dachu jest oszczędność miejsca, niskie ryzyko zacienienia oraz właściwa ekspozycja na słońce. Konstrukcje dachowe ceni się także za niewielką ingerencję w estetykę otoczenia. Takie umiejscowienie utrudnia jednak dostęp do paneli i wykonywanie ewentualnych prac remontowych.
Naziemna konstrukcja może produkować więcej energii
W niektórych sytuacjach, ze względu na konstrukcję dachu, preferowany jest, oferowany przez naszą firmę, montaż naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej na Śląsku. Do jego zalet należy możliwość, nieograniczona kształtem dachu, dopasowania lokalizacji instalacji do najlepszego kąta i kierunku nasłonecznienia, co wpływa na efektywniejszą pracę paneli.
Umieszczenie fotowoltaiki w gruncie pozwala także na umiejscowienie paneli o większych rozmiarach, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną ilość produkowanej energii i tworzy niewielką elektrownię słoneczną. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane firmom, które mają znacznie większe zapotrzebowanie na energię.