Nasza firma od lat zajmuje się produkcją konstrukcji i systemów mocowań do paneli fotowoltaicznych. Wielu naszych klientów jest zdziwionych tym, jak w prosty i kreatywny sposób można zamontować moduły PV, zwiększając ich wydajność lub idealnie dopasowując je do możliwości inwestora. Dlatego poniżej opisujemy trzy podstawowe systemy mocowania paneli oraz ich liczne podkategorie.
Systemy dachowe
Dzielą się na dwa podsystemy systemy dedykowane do dachów skośnych i płaskich.
Oba systemy łączy zastosowanie szyn montażowych, które osadzane są jednak w kompletnie różny sposób. Metoda i środki montażu różnią się też bardzo w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Na dachach z blach szyny mocowane są do adapterów montażowych, które z kolei przykręcane są do dachu specjalnie uszczelnionymi śrubami. Dachówki ceramiczne i gont z kolei wymagają różnego rodzaju uchwytów montażowych, które są wsuwane pod pokrycie i przykręcane do krokwi.
W wypadku płaskich dachów mocowanie nie tylko przytwierdza panele do dachu, ale także ustawia je pod odpowiednim kątem do słońca. Panele można montować na różnego rodzaju stelażach i szynach. Istnieją trzy sposoby przytwierdzenia konstrukcji do dachu, przy użyciu: balastu, kleju lub śrub.
Systemy elewacyjne
Czyli systemy utrzymujące panele na stałe w pozycji pionowej. Swoją budową i elementami niewiele różnią się do systemów dachowych skośnych, z tą różnicą, że adaptery są przykręcane do ściany zwykłymi, ale długimi, śrubami, wytrzymującymi ciągłe obciążenie.
Systemy naziemne
Dzielą się na systemy statyczne i trackery. Te pierwsze to proste stelaże, składające się z podpór, do których montuje się belki poprzeczne, a potem szyny, na których układa się moduły PV. Podpory mogą być wbijane w grunt na wiele sposobów, w tym mocowane kotwami, wkręcane w wbity uchwyt, zafundamentowane lub wbite w ziemię. Osobnym rodzajem systemów są trackery. Te składają się ze słupa osadzonego na fundamencie i ruchomej ramy, połączonych systemem siłowników. Jak nazwa wskazuje śledzą one położenie słońca, tak aby jego promienie cały czas padały na panele pod kątem prostym. Są kosztownym rozwiązaniem i najbardziej skomplikowanym systemem montażu, ale pozwalają uzyskać nawet 40% więcej energii w skali roku.