Naziemne konstrukcje

Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne to najlepsze rozwiązanie dla osób, które myślą o montażu instalacji, ale nie robią tego z uwagi na nieodpowiedni dach (m.in. zbyt mała powierzchnia, nieodpowiedni kąt nachylenia, drewniane pokrycie, zła orientacja) lub jego nadmierne zacienienie. Wiele budynków nie jest dostosowanych do tego rodzaju instalacji, ponieważ w trakcie ich projektowania czy budowy właściciele nie myśleli o zastosowaniu nowoczesnych technologii, które umożliwiają czerpanie energii z odnawialnych źródeł.

Zamiast remontować dach, lepiej w takim wypadku zdecydować się na instalację gruntową. Co prawda jej koszt jest nieco większy niż standardowego systemu dachowego, jednak w ostatecznym rozrachunku może to być bardziej opłacalna i wygodniejsza opcja niż rekonstrukcja pokrycia całego budynku lub jego znacznej części. Wyższa cena wynika z konieczności zastosowania większej liczby elementów montażowych, a w niektórych przypadkach nawet wybudowania fundamentów. Z reguły na zakup naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych decydują się firmy i instytucje. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by zdecydować się na takie rozwiązanie również w przypadku gospodarstwa domowego.

Jedynym utrudnieniem może być zbyt wielkie zaciemnienie. Jeśli wokół terenu przyszłej instalacji stoi dużo obiektów, które rzucają na nią cień, wydajność systemu może zmaleć nawet o 70%, dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą ocenić czy w danym przypadku konstrukcja wbijana w grunt na Śląsku przyniesie oczekiwane rezultaty.

Współpraca z firmą PomarEnergy

Zachęcamy Państwa do skorzystania z usługi montażu konstrukcji wbijanych w grunt w firmie PomarEnergy. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, które sprawia, że usługi realizujemy w sposób solidny i rzetelny. Oferujemy również wysokiej jakości trackery. Regularnie uczestniczymy w kursach i warsztatach, aby poszerzać już zdobytą wiedzę i wdrażać nowoczesne technologie w działanie firmy. Dzięki temu oferujemy Klientom nowoczesne rozwiązania, które są opłacalne i pozytywnie wpływają na środowisko. Na każdym etapie współpracy zapewniamy wsparcie i doradztwo w zakresie doboru optymalnych produktów.

Zalety konstrukcji wolnostojących wbijanych w grunt — Śląsk

Od lat zajmujemy się instalacją konstrukcji wolnostojących wbijanych w grunt na Śląsku i w okolicy, dlatego znamy specyfikę rozwiązania, jego wydajność oraz zalety, z jakimi się wiąże. Inwestorzy najbardziej cenią fakt, że poprzez montaż tego rodzaju można założyć instalację w prawie każdym miejscu, poza tymi gruntami, które są wyjątkowo zacienione. Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne mogą być umiejscowione na wszystkich rodzajach podłoża, zarówno na miękkim gruncie, jak i na litej skale.

Co ważne, montaż konstrukcji naziemnych przebiega dużo szybciej i sprawniej niż w przypadku poszycia dachowego. Gruntowne konstrukcje umożliwiają również wielowariantowość montażu modułów (wpuszczany, poziomy, pionowy i zacisk łączony) oraz dobór odpowiedniego kierunku względem słońca i wręcz idealnego kąta nachylenia, który umożliwi maksymalnie wydajne korzystanie z instalacji fotowoltaicznej.

Wszystkie te czynniki wpływają na wysoką efektywność kolektorów. Wydajność naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych można wzmocnić (nawet o 30%!) poprzez dodatkowy system śledzenia, który obraca panele w kierunku słońca. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest również wielkość terenu, na którym umiejscowiona ma być instalacja. Większa powierzchnia gruntu umożliwia lepsze nasłonecznienie paneli. Kolejną zaletą paneli umiejscowionych na gruncie jest ich łatwiejsza konserwacja, a co za tym idzie niższe koszty obsługi serwisowej. Właściciel instalacji fotowoltaicznej może czyścić jej podzespoły samodzielnie, bez konieczności wzywania specjalistycznej ekipy alpinistycznej.

 

Budowa naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych

Konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie wykonuje się podobnie do tych przeznaczonych na dachy. Instalacje naziemne powinny być jednak montowane na nieco wyższych stelażach - jeśli ogniwa zlokalizowane będą zbyt nisko, nie uzyskają maksymalnej ilości energii. Elementy mocujące wykonane są zwykle z aluminium lub stali nierdzewnej.

Dobór naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej i jej odpowiedniego montażu uzależniony jest od rodzaju podłoża, wariantu montażu modułów (pionowy, poziomy, zacisk łączony, montaż wpuszczony) oraz rodzaju posadowienia (fundament wkręcany, prefabrykaty betonowe, wbijanie, wbijanie z nawiercaniem, kołki na powierzchniach betonowych). Instalacjom wielkopowierzchniowym zaleca się stosowanie fundamentów wbijanych, które znacząco obniżają zarówno koszty montażu, jak i samych materiałów. Warto zaznaczyć, że montaż instalacji
wymagającej wykonanie stałego fundamentu stwarza na jej właścicielu obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Nie wymagają tego natomiast naziemne konstrukcje fotowoltaiczne o mocy do 40 kW, które są wbijane lub wkręcane w grunt.

Jak widać mniejsza popularność naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych wcale nie oznacza, że są gorsze od instalacji montowanych na dachu. Oczywiście ich efektywność i opłacalność zależna jest od wielu różnych czynników, dlatego przed dokonaniem ostatecznej decyzji o ich zakupie radzimy przeprowadzić rzetelną analizę.

© 2022 POMAR ENERGY. Wszystkie prawa do treści i obrazów zastrzeżone.
Image